Наредба
Н А Р Е Д Б А
за ползване на пасища и мери – общинска собственост ипредоставянето им за индивидуално и общо ползване на земеделски стопани заотглеждане на животни или на лица, поели задължение да ги поддържат в доброземеделско и екологично състояние
СЪДЪРЖАНИЕ
ГЛАВАПЪРВА
Общиположения
ГЛАВАВТОРА
Стопанисване,управление и ползване на общинските пасища и мери
ГЛАВАТРЕТА
Условияи ред за предоставяне на пасища и мери за индивидуално и общо ползване наземеделски стопани – животновъди или на лица поели задължение да ги поддържат вдобро земеделско и екологично състояние
ГЛАВА ЧЕТВЪРТА
Задължения на общината и ползвателите на общинскитемери и пасища
ГЛАВАПЕТА
Административно-наказателниразпоредби
ГЛАВАШЕСТА
Преходнии заключителни разпоредби
ГЛАВА ПЪРВА
ОБЩИПОЛОЖЕНИЯ
Чл.1. Настоящата Наредба определя начина за стопанисване,управление и реда за предоставяне за ползване на пасища и мери – общинскасобственост.
Чл.2.Предмет на Наредбата са общинските имоти с начин натрайно ползване „Пасище и мера” на територията на Община Аксаково, наричанипо-долу за краткост – пасища и мери.
Чл.3. Наредбата определя конкретните правомощия на Общинскисъвет - Аксаково, Кмета на община Аксаково и кметовете и кметските наместницина населените места в община Аксаково относно стопанисването, управлението ипредоставянето за ползване на пасища и мери.
ГЛАВА ВТОРА
СТОПАНИСВАНЕ, УПРАВЛЕНИЕ И ПОЛЗВАНЕ НА ОБЩИНСКИТЕ ПАСИЩА ИМЕРИ
Чл.4. Стопанисването и управлението на пасищата и мерите обхваща:
1. поддържанетона съществуващите пасища и мери всъответствие с условията за поддържането на земята в добро земеделско иекологично състояние и прилагането нанационалните стандарти, определени със заповед на Министъра на земеделието;
2. създаванетона нови пасища и мери;
3. рекултивацияна пасища и мери;
4. извършванена агротехнически и растителнозащитни мероприятия;
5. предоставянеза ползване.
Чл.5. Предоставянето за ползване на общинските пасища и мери се извършвас решение на общинския съвет за всяка календарна година, в съответствие сместоположението и площта на физическите блокове, подлежащи на предоставяне наземеделските стопани – животновъди или на лица, поели задължение да гиподдържат в добро земеделско и екологично състояние.
Чл.6. Забранява се строителство в общинскитепасища и мери, без промяна на предназначението им, както и превръщането им вобработваеми земи – ниви.
Чл.7. Промяна предназначението на пасищата имерите се допуска по изключение в случаите и по реда предвидени в Закона засобствеността и превилника заприложението му.
Чл.8. (1) Ползването на общинските мери и пасища,включва следните начини за въздействие върху тяхното общо състояние, касаещопродуктивността, качеството и ботаническия състав на тревостоя:
1. почистване от нежелана храстовиднарастителност и битови и отпадъци;
2. регулиране на водния режим;
3. борба с плевелите;
4. торене;
5. посяване;
6. режим на ползване;
7. противоерозионни мероприятия.
(2) При ползване на пасища и мери трябва да се прилагатминималните национални стандарти за прилагане на добри селскостопански условия, определени със заповед на министърана земеделието и храните, както следва:
- За опазване на почвата от ерозия - национален стандарт 1.2 – задължително е запазването и поддържането на съществуващите трайни тераси в блока на земеделското стопанство и/или земеделски парцел и сключването на споразумения между земеползвателите на даден физически блок
- За запазване на структурата на почвата - национален стандарт 3.1 – забранява се използване на земеделска техника в парцели с преовлажнена почва;
- Осигуряване на минимално ниво на поддръжка на естествените местообитания:
- национален стандарт4.1 –земеделски стопани, ползващи постоянно затревени площи (пасища и ливади), садлъжни да поддържат минимална гъстота от 0,15 животински единици на хектар(ЖЕ/ха) или да извършват минимум една коситба за съответната година – до 15 юлиза равнинните райони и до 15 август за планинските райони включени в обхвата нанеоблагодетелстваните планински райони;
- националенстандарт 4.2 – задължително е постоянните пасища и ливади да се почистватот нежелана храстовидна растителност ида се провежда борба с агресивните и устойчиви растителни видове – орловапапрат, чемерика, айлант, амфора и къпина;
- национален стандарт 4.3 – задължително е да се запазватсъществуващите граници (синори) в блока на земеделското стопанство и/или земеделскияпарцел;
- националенстандарт 4.4 – задължително е опазването на земеделските площи в близост догори от навлизането на дървесна и храстовидна растителност в тях.
(3)Принедостиг на мери и пасища, отговарящи наобщата минимално необходима площ за всички животни, отглеждани в населеното място, се въвежда коефициент за редукция на броя населскостопанските животни на ползвателите, с цел покриванеизискванията за минимална гъстота на животните по Национален стандарт 4.1.
Чл.9. Ползванията от общинските мери и пасищакато сено, семена, събиране на гъби, билки, горски плодове и други извън пашана селскостопански животни, представляват странични ползвания и се уреждат всъответните разпоредби на Наредбата за администрирането на местните такси ицени на услуги на територията на община Аксаково.
Чл.10. Провеждането на сеч на отделно стоящи игрупи дървета в общинските пасища и мери, се извършва, съгласно Закона заопазване на селскостопанското имущество.
ГЛАВА ТРЕТА
УСЛОВИЯИ РЕД ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ПАСИЩА И МЕРИ ЗА ИНДИВИДУАЛНО И ОБЩО ПОЛЗВАНЕ НАЗЕМЕДЕЛСКИ СТОПАНИ – ЖИВОТНОВЪДИ ИЛИ НА ЛИЦА ПОЕЛИ ЗАДЪЛЖЕНИЕ ДА ГИ ПОДДЪРЖАТ ВДОБРО ЗЕМЕДЕЛСКО И ЕКОЛОГИЧНО СЪСТОЯНИЕ
Чл.11.Организацията по предоставяне заползване на общинските пасища и мери се осъществява от Кмета на Общината.
Чл.12. (1) Общински пасища и мери, предвидени за предоставяне заползване, се обявяват публично от общинската администрация чрез писмениобявления, поставени на подходящите за целта места в сградата на Общината исъответните населени места.
(2)Обявлениетопо ал.1 съдържа информация за местоположение, номер и площ на физическия блокна съответното землище, предвиден за предоставяне.
Чл.13.(1)Общински пасища и мери в землището нададено населено място в Общината се предоставят за индивидуално ползване нафизически и юридически лица, отглеждащи пасищни животни или на лица поелизадължение да ги поддържат в добро земеделско и екологично състояние. Площите сепредоставят за пасищно и оборно пасищно отглеждане на едър рогат добитък, дребен рогат добитък и еднокопитни в съотношение, съгласно Национален Стандарт4.1 от “Условията заподдържане на земята в добро екологично и земеделско състояние”, утвърдени съсзаповед на министъра на земеделието и храните.
(2)Пасища и мери –общинска собственост, за които не се сключат договори за индивидуално ползванеостават за общо ползване от жителите на съответното населено място. В тозислучай ползването на пасищата и мерите се разрешава след заплащане насъответната таска предвидена в Наредбата за администрирането на местните таксии цени на услуги на територията на община Аксаково. Таксата се определя влева/дка.
(3) Определянето на площите за индивидуално и общо ползванесе извършва след приемане на всички заявления от лицата желаещи да ползватобщински мери и пасища и в зависимост от броя на животните и наличните пасища имери за всяко населено място.
Чл.14. Кандидати за ползване на общинскипасища и мери могат да бъдат:
- Земеделскистопани,отглеждащи пасищни животни на територията на Общината
- Юридическилица с нестопанска цел,осъществяващи дейност в областта на животновъдството
- Лица,които са поели задължението да ги поддържат в добро земеделско и екологичносъстояние;
Чл.15. (1)Общински пасища и мери се предоставятза общо ползване след заплащане на таксата по чл.13, ал.2.
(2)Лица, на които е предоставеноиндивидуално ползване на определени физически блокове,сключват договор за наемс Кмета на Общината за срок определен с решението на общинския съвет, но неповече от 5 години.
Чл.16. (1) C решение на Общинския съвет за индивидуалноползване могат да бъдат предоставени общински пасища и мери само на земеделскистопани, отглеждащи пасищни животни илина лица, които са поели задължение да ги поддържат в добро земеделско иекологично състояние.
(2) При условията на ал.1 могат да сеотдават под наем и пасища и мери по чл.19 ал.1 от ЗСПЗЗ.
(3) Всяка календарна година до 31 януари, кандидатите по ал.1 представятв община Аксаково заявление за ползване на пасища и мери, съдържащо : наименованиеи данни за статута на лицето;местонахождение, площ и номер на имота, който се иска за ползване; удостоверение от ветеринарния лекар, отговарящ за съответното населено място, съдържащо регистрираните животни по вид, възрастова група и брой; Към заявлениетокандидатът прилага и :
3.1.декларация, че при промяна на броя на животните за срока на договора заползване, ще уведоми Община Аксаково за настъпилите промени;
3.2.декларация, че е запознат с правилата за ползване на общински пасища и мери иразпоредбите на настоящата наредба;
3.3.удостоверение за липса на финансови задължения към община Аксаково.
3.4.други данни, изискващи се за кандидатстване за подпомагане по Схемата за единноплащане на площ;
(4) Кметът на Общината внася докладназаписка в Общинския съвет за разглеждане на подадените молби по ал.3 в срок до31.03. на текущата година.
(5) След решение на Общински съвет запредоставяне и актуализиране на ползването на мерите и пасищата Кметът наОбщината сключва договор с ползвателите при условия и ред, определени в решението на Общинскиясъвет.
(6) Наемната цена за индивидуално ползване на мерите ипасищата се определя с Решение на Общински съвет - Аксаково.
Чл.17. В Община Аксаково се съхраняват всички документи, свързани с отдаването на мери ипасища под наем - в Дирекция ”Общинскасобственост”.
ГЛАВА ЧЕТВЪРТА
Задължения на общината и ползвателите на общинските мери ипасища
Чл.18. Задължения на общината:
- Даосигури безпрепятствено ползване на предоставените за общо ползване общински мерии пасища;
- Дапредоставя периодична информация на ползвателите относно необходимите мероприятияпо поддържане и опазване на мерите и пасищата.
Чл.19. Задължения на ползвателите за индивидуалноползване на мери и пасища е да осигуряват стриктното прилагане на технологични и организационни мероприятияотносно:
1. Повърхностноподобряване на терена;
2. Подобряване на мерите и пасищата чрез оптимизиране на минералното торене;
3. Органично торене на мерите и пасищата;
4. Борба с плевелите и вредната растителност;
5. Подсяване на деградирали мери и пасища;
6. Основно подобряване на мери и пасища принископродуктивни естествени тревостои със силно влошен тревен състав;
7. Поддържане на мерите и пасищата чрезтрадиционните земеделскипрактики;
8. Рационално и щадящо използване на мерите ипасищата.
Чл. 20. (1) За изпълнение на задълженията си по чл. 19 ползвателите следва даподдържат пасищата и мерите в добро земеделско и екологично състояние, както и даспазват следните правила:
1. Да не променятпредназначението им;
2. Да не използватмерите и пасищата за неземеделски нужди;
3.Да неги разорават;
4. Дапочистват мерите и пасищата от замърсяване, камъни и храсти;
5. Даизвършват частично засяване или възстановяване и подхранване на мерите ипасищата;
6. Да недопускат замърсяването им с битови, строителни, производствени, опасни и други отпадъци;
7. Забранявасе наторяването с изкуствени торове и с утайки от пречистването на отпадъчниводи;
8. Забранявасе паленето на растителност в мерите и пасищата;
9. Да сеопазват от ерозиране, заблатяване, засоляване и други увреждания;
10. Даспазват разпоредбите на ЗСПЗЗ, ППЗСПЗЗ, ЗОЗЗ, ЗОССИ
11. Дапровеждат борба с агресивни и устойчиви растителни видове /орлова папрат, магарешки трън, лопен, чемерика и др./;
12. Дарайонират пашата, такаче да се избягва преизпасването на тревостоя;
13. Даокосява порасналата, неизпасана трева;
14. Да се определят прокарите за селскостопанските животни до местата запаша и водопой
15. Даопазва пасищата в близост до гори от навлизане на дървесна и храстовидна растителност;
16.Препоръчвасе пръскането на пасищата и мерите с препарати за обезпаразитяване и наторяване;
17. даизпълняват указанията на специализираните органи;
18. Презпролетта пашата да започва, когато пасищата са добре пресъхнали, а през есента да сепрекратява около месец преди настъпване на трайните застудявания, за да израснаттревите исе подготвят за успешно презимуване.
(2) Ползвателите нямат право дапреотстъпват ползваните от тях пасища и мери на трети лица.
Чл. 21. (1) Задълженията на ползвателите посочени в тази наредбасе включват като клаузи в сключените договори с ползвателите.
(2) Договори за ползване на пасища и мери с некоректниползватели от предходни години не се сключват.
(3)Договорите за ползване на общински пасища и мери, влизат в сила от деня наподписването им.
(4) Договорите за наем за индивидуално ползване могат да сепрекратяват преди изтичането на срока когато ползвателят:
1. не отговаря наусловията за отдаване на мери и пасища под наем;
2. не спазва условиятаза поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние, определенипо реда на чл. 42 от Закона за подпомагане на земеделските производители.
ГЛАВА ПЕТА
АДМИНИСТРАТИВНО-НАКАЗАТЕЛНИРАЗПОРЕДБИ
Чл.22. (1) Наказва се с глоба в размер от 100 до 500 лева лице,което:
1. ползва общински мери и пасища, извънустановения в тази наредба ред.
2. извършва паша на селскостопанскиживотни, извън указаните места, численост или вид животни.
3. създава пчелин в общински мери ипасища.
4. преотстъпва предоставените му заползване общински мери и пасища на трети лица;
(2) Наказва се с глоба в размер от 100 до 500 лева физическолице и с имуществена санкция от 500 да 2000 лева едноличен търговец илиюридическо лице, което унищожи общински мери и пасища и/или ги превърне вобработваема площ – нива.
(3) Лице, което унищожи, повреди, извади или премести траензнак за обозначаване на границите на общинските пасища и мери, се наказва сглоба/имуществена санкция от 250до 500 лв.
(4) За други нарушения на тази наредба виновните лица сенаказват с глоба/имуществена санкцияот 10 до 200 лева.
Чл.23. (1) Нарушенията по тази наредба сеустановяват с актове на служители от общинска администрация, определени откмета на общината.
(2) Наказателните постановления се издават от кмета наобщината или изрично оправомощено от него лице.
Чл.24. Административно-наказателнотопроизводство по тази Наредба се извършва по реда на Закона за административнитенарушения и наказания.
ГЛАВА ШЕСТА
ПРЕХОДНИИ ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§1. Контролътпо изпълнението на настоящата наредба се възлага на кмета на общината.
§2. Ежегодно, кметът на общината актуализира годишния план заползване на общинските пасища и мери.
§3. Кметът на общината назначава комисия, която да проверявасъстоянието на наличните общински пасища и мери, да прави оглед и съставяпротокол за различия между документалните данни и установеното на терена. Задейността си комисията се отчита пред кмета на общината.
§4. За заявленията за ползване на общински мери и пасища,подадени до датата на приемането на настоящата наредба не се прилагат изискваниятана т. 3.1. до 3.5. на чл.16, ал.3 от наредбата.
§5. Настоящата наредба е приета с ………………………………. на Общински съвет – Аксаково и влиза всила от датата на приемането й.