Подходът "ВОМР/Лидер"

Дата на публикуване: 09.05.2023 22:41

Подходът "ВОМР/Лидер" на територията на община Аксаково


Подходът Лидер се прилага като метод за подпомагане на местните общности в селските райони от 1991 г. Той е инструмент, който работи добре в различни условия и видове райони чрез приспособяване на политиката за развитие на селските райони към големите различия в нуждите на селските райони. В резултат на доказаните му ползи, подходът е задължителна част от програмите за развитие на селските райони след 2000 г., а от 2014 г. е дадена възможност да се прилага и в градските райони, като подход „Водено от общностите местно развитие“ (ВОМР).
Подходът Лидер/ВОМР доближава европейската политика до хората и бизнеса от селските райони чрез подобряване на достъпа до финансиране от европейските фондове на малки по размер бизнес дейности с помощта на екипите на местните инициативни групи, подпомага изграждането на местен капацитет за усвояване на европейски средства сред членове на местната общност, много от които нямат друг достъп до европейски средства, подпомага задържането на инициативни хора в местната общност.
Прилагането на подхода насърчава създаването на публично-частни партньорства (чрез местните инициативни групи) с участието на местния бизнес, граждански и неправителствени организации и местната власт, които съвместно определят потребностите и потенциала на територията за развитие.
Подкрепата за ВОМР/ЛИДЕР се извършва чрез подкрепа на интегрирани и многосекторни стратегии за местно развитие, основани на характеристиките на конкретната територия и разработени въз основа на местните потребности и потенциал.
Прилагането на стратегии за ВОМР дава възможност за финансиране на проекти, които отговарят на местните потребности, създават и запазват заетост за местното население и са в полза на малкия местен бизнес. Чрез тях се създават по-добри икономически, социални и екологични условия за живот в малките население места, подкрепя се многосекторното развитие на местните икономики и се забавя процесът на обезлюдяване.
С прилагането на подхода ВОМР/ЛИДЕР се цели и постигане на следните специфични цели за местно развитие:
- Подобряване на условията на живот на териториите на местните общности;
- Създаване на динамична жизнена среда и подобряване качеството на живот чрез развитие на хоризонтални и междусекторни партньорства и взаимодействие за инициативи от общ интерес, както и на практики и модели за добро управление и участие на заинтересованите страни в развитието на територията, като основа за териториално развитие;
- Подкрепа за териториалната идентичност, маркетинг и марки на база на специфичния
териториален потенциал и продукти от местен характер;
- Повишаване на конкурентоспособността на местните икономики и възможности за създаване на местен бизнес, включително чрез диверсификация и подкрепа за алтернативни дейности;
- Подкрепа за въвеждането на иновации;
- Засилване на капацитета за научни изследвания и иновации и на въвеждането на модерни технологии чрез подкрепа за иновации в предприятията и насърчаване на прехода към кръгова икономика чрез подкрепа за инвестиции в предприятията с цел подобряване на ресурсната ефективност;
- Насърчаване на устойчивата и качествена заетост и социално включване на уязвими и
маргинализирани групи;
- Съхраняване и опазване на околната среда и насърчаване на ресурсната ефективност, вкл. дейности за превенция и управление на риска и за използване потенциала на културното наследство;
- Приобщаващо образование и образователна интеграция.
 
Дейности и етапи при разработка на Стратегията за ВОМР на територията на община Аксаково

1.Популяризиране на процеса по разработване на стратегия за ВОМР
1.1 Провеждане на информационни събития за популяризиране на процеса за разработка на стратегията във 22 населени места на община Аксаково и информационна конференция в гр. Аксаково с представители на заинтересованите страни.
1.2 Разпространение на информационни материали с цел популяризиране на процеса на разработка, предоставяне на информация и осъществяване на първоначален контакт със заинтересованите страни, публично обсъждане на разработената СВОМР на община Аксаково
1.3 Публикация в регионалните медии за запознаване на обществеността с проекта, неговите дейности, цели, очаквани резултати.

2. Проучвания и анализи на територията
2.1. Проучване и анализ на потенциала за развитие на територията на МИГ „Аксаково“, с акцент върху спецификата на района и възможностите за развитие на местната идентичност, изготвяне на SWOT-анализ обобщаващ социално-икономическите характеристики на района.
2.1 Проучване и анализ на потребностите на заинтересованите страни на територията на МИГ „Аксаково“ насочен към проучване на нуждите на заинтересованите страни от осигуряване на ресурси за осъществяване на инвестиционни намерения, нагласите за развитие на иновации в секторите, обект на инвестиции и дейност, проучване потребностите на малцинствените групи и други групи със сходни интереси.

3.Подготовка на стратегия за ВОМР, включително консултиране на местната общност във връзка с подготовката на стратегията
3.1 Провеждане на работни срещи за консултиране подготовка на стратегията, насочени съответно към трите основни групи заинтересовани страни: представители на стопанския сектор, нестопанския сектор и граждани, представители на публичния сектор.
3.2 Експертна работа по разработване на стратегията включва процес по изготвяне на документа Стратегия за ВОМР.
3.3 Провеждане на Информационни срещи за консултиране с местната общност подготовка на стратегията. Целта на срещите е представяне на стратегията и получаване на обратна връзка относно включените мерки така че да бъдат задоволени потребностите на заинтересованите страни.
3.4 Провеждане на „Обществено обсъждане на разработената стратегия“ за  представяне на разработената стратегия, представяне на резултати от извършени проучвания и информационни срещи, обсъждане на основните елементи на стратегията.
3.5 Публикация в регионални медии с кратка информация на изготвената СВОМР.

Сайта на проекта www.aksakovo/mig  е електронното място за изпращане на коментари и предложения към екипа на проекта, публикуване на информация и документи.
Очакваме Ви да споделите вашето мнение и идеи чрез електронните анкети и рубриките за връзка със заинтересованите страни.